Od 2 lat zwracam się do Pani wiceprezydent Miasta – Renaty Knap, aby powstała łąka kwietna, nawet poruszyłem ten temat na forum dyskusyjnym: Stalowa Wola – Przyroda na portalu społecznościowym FB. Mieszkańcy podpowiadali gdzie taka łąka mogłaby powstać. Padały propozycje Błoni nadsańskich, teren zielony za rzeźbą Patrioty. Na projekcie Błoni nadsańskich były łąki kwietne, które nie występują w końcowym wykonaniu.
Nie wiem dlaczego nie chce Pani wiceprezydent zlecić wykonanie takiego prostego zadania, może dlatego, że to nie pomysł radnych PiS. Zakupiłem z diety radnego ziarna łąki kwietnej – 4 kg na 200 m2 terenu. Pismo i paczka została zaniesiona do Urzędu Miasta w dniu 12 kwietnia 2021 r.
Proszę Panią wiceprezydent, aby ziarna wykorzystać do posadzenia łąki kwiecistej gdziekolwiek na terenie Miasta. Poniżej przykład terenu przygotowanego pod łąkę kwietną na błoniach nad Wisłokiem w Rzeszowie. Teren ogrodzony z informacją
o łące kwietnej i z czego się składa.
Dlaczego warto zakładać łąki kwietne w miastach ? „Łąki w mieście pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale są też bardzo cenne przyrodniczo. Nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w obliczu suszy hydrologicznej, której aktualnie doświadczamy, gdy trawniki stają się żółte, przesuszone i tracą wszelkie walory estetyczne oraz wartość biologiczną. Bogate i różnorodne zbiorowiska roślin łąkowych nadal pozostają zielone. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy roślin zielnych pobiera wodę z głębszych warstw gleby, dzięki czemu rośliny potrafią przetrwać długotrwałe okresy suszy. Z kolei podczas ulewnych deszczy rośliny łąkowe mają zdolność retencjonowania wody, która powoli parując, ma nieoceniony wpływ na poprawę mikroklimatu w mieście” – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.
Więcej o ekologicznych łąkach kwietnych w mieście znajdziesz tu >> https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,175750,25887997,marzenie-ekologow-miasta-bez-trawnikow-laki-kwietne-to-kolo.html?disableRedirects=true