Projekt, jaki zaprezentowaliśmy na konferencji prasowej ma zachęcić seniorów do wyjścia z domu i pokazać, że nawet w tym wieku można aktywnie i efektywnie spędzać czas. Koncepcje projektów skierowanych do ludzi starszych zrodziły się w innych gminach w Polsce. W ramach dobrych praktyk innych gmin, chcemy wprowadzić w Gminie Stalowa Wola kartę seniora Aktywni 60 plus.
Celem programu jest podniesienie poziomu aktywności i sprawności grupy mieszkańców 60 plus, poprzez zwiększenie dostępności do dóbr kultury, zachęcenie do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku stalowowolskich seniorów.
Program „Aktywni 60+”, może być elementem polityki społecznej realizowanej przez samorząd miasta Stalowa Wola.
Program „Aktywni 60+” realizowany będzie poprzez opracowanie, promocję i koordynację systemu ulg proponowanych przez:
1) jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i samorządowe instytucje kultury, sportu i rekreacji miasta Stalowa Wola;
2) jednostki kultury, sportu i rekreacji nie powiązane strukturalnie i kapitałowo z samorządem miasta Stalowa Wola;
3) przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, inną niż działalność kulturalna, sportowa i rekreacyjna na terenie miasta Stalowa Wola.
Odbyliśmy szereg konsultacji:
Stowarzyszenia i organizacje
Jednostki budżetowe gminy
Przedsiębiorcy
PREZYDENT MIASTA
Dużą rolę w konsultacjach odegrały Stowarzyszenia i organizacje.
– Uniwersytet Trzeciego wieku
– Związek Nauczycielstwa Polskiego
– Stowarzyszenie Srebrne Lata
– Klub Promyk
Z myślą o wsparciu seniorów w naszym mieście
– W programie będą mogli wziąć udział mieszkańcy Gminy Stalowa Wola, którzy ukończyli 60 lat,
– Należy tylko zgłosić się w Biurze Obsługi Klienta, które mieści się na parterze Urzędu Miasta Stalowa Wola,
– Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości potwierdzającym datę urodzenia i wypełniony wniosek,
– Karta wydawana bezpłatnie.
Karta będzie uprawniać do ulg i rabatów w instytucjach miejskich, ale także w firmach, które zgłoszą swoją chęć uczestnictwa w programie. Karta będzie ważna z dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby z niej korzystającej.
Współpraca lokalnych firm i stowarzyszeń.
Masz firmę, prowadzisz stowarzyszenie i chcesz przystąpić do programu?
Wystarczy po wprowadzeniu w życie programu wypełnić wniosek, który będzie załącznikiem do Uchwały, w którym określa się proponowane rabaty.
Czynnikiem wyłączającym ludzi starszych z życia społecznego są ich niskie dochody, dlatego udział w projekcie jest bezpłatny – karty wydawane bezpłatnie.
W Gminie Stalowa Wola brakuje strategii seniorów. Podczas konsultacji jakie przeprowadziliśmy seniorzy zgłaszali wiele problemów i zarazem pomysłów na inicjatywy i przedsięwzięcia, których oczekują starsi mieszkańcy gminy.
W ramach strategii dla seniorów powinna być wykonana diagnoza społeczna, do jakiego grona osób będzie ona kierowana. Powinny się znaleźć tam m.in. informacje o ilości osób starszych samotnie zamieszkujących, wymagających wsparcia, uwzględnione powinny także instytucje i organizacje działające na rzecz seniorów. Potrzebne są też intensywne działania przyczyniające się do aktywizacji osób starszych nie tylko w działających już stowarzyszeniach i organizacjach. Zapisy strategii dla seniorów powinny dotyczyć m.in.: współpracy z instytucjami i organizacjami w zakresie udzielania pomocy osobom starszym, systemu usług opiekuńczych, minimalizowania skutków przemocy wobec seniorów, edukacji, propagowania idei wolontariatu, opieki zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.
Działania na rzecz seniorów w Stalowej Woli już są podejmowane przez wiele instytucji W strategii powinny się znaleźć zapisy dotyczące przeprowadzenia kampanii społecznej propagującej pozytywny wizerunek stalowowolskiego seniora, tworzenie miejsc przyjaznych seniorom, oznakowanie takich miejsc np. apteki, kawiarnie, czy kino.